Mielipidekirjoitus julkaistu Forum24-lehdessä 26.3.2025

Oulun lasten ja nuorten teatterifestivaalit järjestetään huhtikuussa näillä näkymin viimeistä kertaa. Euroopan kulttuuripääkaupunkivuodesta 2026 on tulossa siis Oulussa ensimmäinen vuosi todella pitkään aikaan ilman tätä merkittävää kulttuuritapahtumaa. Syynä 44-vuotisen perinteen katkeamiselle on hallituksen teattereille kohdistuneet leikkaukset, mikä on pakottanut Oulun teatterin karsimaan taloudellisesti kaikkein kannattamattominta toimintaa.

Oulun kaupungilla on mahdollisuus vielä pelastaa festivaalien jatko. Kyse on ollut vain 40 000 euron vuosittaisesta avustuksesta.

Oulu on jo pitkään profiloitunut lastenkulttuurikaupunkina. Oulun kaupungin väliintulo on mielestämme välttämätöntä, jotta voimme taata jatkossakin laadukasta lasten ja nuorten kulttuuria Oulussa.

Oulun pitovoima ei ole vain pelkkiä raakoja talouslukuja vaan myös pehmeitä tekijöitä. Lapsiperheille on tärkeää, että kaupunkimme on lapsiystävällinen ja täynnä tekemistä ja näkemistä. Teatteritoimintaa ei saa myöskään rajata pelkäksi eliitin harrastukseksi, vaan haluamme, että jatkossakin Oulun teatteri voi tarjota ohjelmaa laajasti eri väestöryhmille. Laadukkaan teatterin etu kaupungille ei ole ainoastaan kassamagneettiesitykset, vaan esimerkiksi lasten ja nuorten saattaminen taide-elämysten ja kulttuurin hyvinvointivaikutusten äärelle.

Aino-Kaisa Manninen
Liisa Väisänen
Vihreiden kaupunginvaltuutetut ja kuntavaaliehdokkaat, Oulu